Genleşme Tankları

Genleşme Tankları

Genleşme Tankları

Aps pomp firması olarak Genleşme tankı servisi, genleşme tankı montajı, genleşme tankı satışı, genleşme tankı bakım hizmetlerini vermekteyiz. Hizmet alanımız Trakya ve İstanbul çevrelerdir. Hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçiniz.

Genleşme tankının birçok sektörde veya internet dünyasında genleşme deposu olarak bilindiğini söylemeliyiz. Yaşam alanlarında bulunan tesisat sistemlerindeki basınç kontrolünün ve su desteğinin sağlanması noktasında genleşme tankının hayati bir önemi bulunmaktadır. Belki de tesisat sistemleri arasındaki en önemli tesisat ekipmanı olarak bilinmektedir. Fizik derslerinden aşina olduğumuz üzere yaşam alanlarındaki sıcak kullanma suyu hazırlayan sistemlerde suyun ortalama sıcaklığı 80C olarak bilinmektedir. Buna ek olarak, besi suyu sıcaklığı da 10C’dir. Bu bilgiden yola çıkarak sistemden geçen suyun sıcaklık değer aralıklarının 10C ila 80C arasında değiştiğini söylemek gerekir. Ancak, suyun özgül hacmi; sistemden geçen suyun değerine göre değişkenlik göstermektedir. Daha net bir şekilde anlatmak gerekirse; ısındıkça genişleyen su hacminin düzeltilmesi için genleşme tanklarından faydalanılmaktadır.

Hangi Genleşme Tankını Tercih Etmeliyim?

Genleşme tankı; sistemin korunması noktasında hayati öneme sahiptir. Genleşme tankının açık ve kapalı olmak üzere iki alternatifi bulunmaktadır. Açık genleşme tankı; adından da anlaşılacağı üzere atmosfere açık bir şekilde çalışmaktadır. Atmosferdeki basınç oranı dikkate alınarak tesisatın bu basınç değerinin üzerine çıkması engellenmektedir. Bu detay sayesinde sistem aktif ve istikrarlı bir şekilde korunmaktadır. Kapalı genleşme tankı; açık genleşme tankının kurulumunun mümkün olmadığı ve daha büyük kapasiteye sahip olan sistemlerde yer almaktadır. Aynı zamanda, monometre ve emniyet ventiliyle beraber çalıştığını ve güvenlik konusunda en iyisini sunduğunu söylemeliyiz.


Yaşam alanlarında hangi genleşme tankına yer verileceği ise sistemin ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Litre cinsinden kapasite belirleyici olmaktadır. Bunun yanı sıra, genleşme tankının kullanılacağı yerin yüksekliği, basınç dayanımı ve genleşme tankıyla beraber faaliyet gösterecek ekipmanların dikkate alınması gerektiğini söylemeliyiz. Sistemin ihtiyaçları kadar genleşme tankının fiyatı da dikkate alınmaktadır. Genleşme tankının fiyatının yukarıda bahsettiğimiz sistem özelliklerini karşılayıp karşılamamasına göre değiştiğini söylemeliyiz.

Genleşme Tankının Çalışma Prensibi

Tank hacmi ve basınç; yaşam alanlarında yer verilecek olan genleşme tankının belirlenmesinde önemli detaylar olmaktadır. Bu iki kriter; aynı zamanda genleşme tankının çalışma prensibini meydana getirmektedir. Genleşme tankı; neredeyse tüm yaşam alanlarında kullanılmaktadır. Isıtma sistemlerinin ve hidrofor tesisatlarının bir parçası olmasından mütevellit özellikle kazan dairelerinde genleşme tanklarına rastlayabiliriz. Bunun yanı sıra, kat kaloriferi ve kombi gibi genleşme tankının ürüne entegre olarak geldiğini söyleyebiliriz. Ancak, standart veya küçük kapasiteli cihazlardaki genleşme tankı arasında herhangi bir fark yoktur.


Açık tip genleşme tankları; basıncı temasta bulunduğu atmosfer basıncıyla dengelemektedir. Kapalı genleşme tankları ise balon ve diyafram membranlı olmak üzere iki çeşittir. Çok fazla rastlanılan diyafram membranlı tankta su ile sacın teması bulunmaktadır. Bu tür genleşme tankı bilhassa kapalı devre ısıtma sistemlerinde kullanılmaktadır.
Genleşme tankları; zannedildiği gibi yalnızca sıcak su tesisatlarında kullanılmamaktadır. Kapalı devre doğalgaz ve sıvı yakıtlı ısıtma sistemlerinde de kullanıldıklarını söylemek gerekir. Bu tarz sistemlerde yakıt beslemesinin tam kontrollü olmasından dolayı genleşme tankı kullanılmaktadır.

Genleşme Tankı Kullanmanın Riskleri Var Mı?

Genleşme tankı elektrikle çalışmaktadır. Elektrik kesildiği takdirde tüm sistem doğal olarak bir anda durmaktadır. Fakat, bu durum, kontrolsüz sıcaklık artışı tehlikesini önlemesinden dolayı iyi bir gelişmedir. Bunun yanı sıra, genleşme tankının kullanıldığı hallerde içerisinde bulunan havanın basıncının kontrol edilmesi gerekmektedir. Genleşme tanklarına üretimleri sırasında dört bar civarında hava basılmaktadır. Ancak, bu detay ile beraber tanktaki basıncın yerleşim alanının şartlarına göre ayarlanması gerekmektedir.


Son olarak, tankın içerisine basılacak havanın miktarının doğru bir şekilde hesaplanması şarttır. Bu kriterlere dikkat edildiği takdirde herhangi bir risk oluşmayacaktır.

Ürün Görselleri
Hizmet Bölgelerimiz

Tekirdağ genleşme tankı, çorlu genleşme tankı, çerkezköy genleşme tankı, süleymanpaşa genleşme tankı, kapaklı genleşme tankı, ergene genleşme tankı, hayrabolu genleşme tankı, malkara genleşme tankı, marmaraereğlisi genleşme tankı, muratlı genleşme tankı, şarköy genleşme tankı, saray genleşme tankı

Kırklareli genleşme tankı, lüleburgaz genleşme tankı, babaeski genleşme tankı, kofçaz genleşme tankı, demirköy genleşme tankı, pehlivanköy genleşme tankı, pınarhisar genleşme tankı, vize genleşme tankı

Edirne genleşme tankı, keşan genleşme tankı, havsa genleşme tankı, enez genleşme tankı, lalapaşa genleşme tankı, meriç genleşme tankı, süloğlu genleşme tankı, uzunköprü genleşme tankı

İstanbul genleşme tankı, çatalca genleşme tankı, silivri genleşme tankı, beylikdüzü genleşme tankı, esenyurt genleşme tankı, büyükçekmece genleşme tankı

İletişim Adreslerimiz: İletişim

Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/nihat.besli55

Whatsapp
Hemen Ara