Hidrofor Pompaları

Hidrofor Pompaları

Hidrofor Pompaları

Aps Pompa firması olarak hidrofor pompa satışı, hidrofor pompa servisi, hidrofor pompa bakımı, hidrofor pompa montaj hizmeti vermekteyiz. Hizmet bölgelerimiz Trakya ve İstanbul bölgeleri arasındadır. Hidrofor hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçiniz.

Teknik veya farklı sebeplerden dolayı su basıncı yetersiz kalmaktadır. Bu noktada, suyun basınçlandırılması gerekmektedir. Bu sorunu çözmek adına kullanılan su basınçlandırma sistemlerine hidrofor pompası adı verilmektedir. Günümüzde hidroforun bulunmadığı herhangi bir yaşam alanı yoktur. Az veya çok katlı binalar başta olmak üzere ofisler, villalar, fabrikalar, hastaneler, okullar ve daha birçok yerde hidrofor kullanımına rastlanmaktadır. Şebeke su basıncının yetersiz kaldığı hallerde devreye giren hidrofor; yaşam alanlarındaki önemli bir sorunun çözülmesini sağlamaktadır.

Hidrofor Pompalarının Çalışma Prensibi


Hidroforun çalışma prensibi son derece basittir. Elektrikle çalışmaktadır. Musluklardan akan suyun basıncının arttırılması gibi günlük hayatta çok fazla rastlanılan bir durumun çözülmesinde önemli bir işleve sahip olmaktadır. Hidroforun çalışma prensibinde genleşme tankının önemli bir yeri bulunmaktadır. Şebeke suyunun yetersiz kaldığı durumlarda hidrofor; su basılması amacıyla kullanılmaktadır. Buna ek olarak, bazı sistemlerde, hidroforun direkt olarak şebeke suyuna bağlanmasına rastlanmaktadır. Bu noktada, bilinmesi gereken bir detay bulunmaktadır. Hidroforun şebeke hattına bağlandığı anda sular kesilirse hidroforun yapacağı bir şey kalmayacaktır.

Hidrofor Pompaları Neden Kullanılmalı?

Hidrofor pompaları yaşam alanlarındaki şebeke suyunun basınçlandırılması amacıyla kullanılarak farklı amaçlara da hizmet etmektedir. Yüksek binalara su basıncının uygulanması noktasında önemli bir işleve sahip olan hidrofor; su kesintisi sorununun çözülmesi adına etkin çözümler sunmaktadır. Su deposundan binaya su basılması için kullanımı söz konusudur. Elektrikle çalışan pompa olan hidrofor; bir sistemin tamamını ifade etmektedir. Pompaya ek olarak pompanın devreye giriş çıkışını kontrol eden kontrol ekipmanlarından meydana gelmektedir. Kısaca ifade etmek gerekirse, hidrofor; pompanın işlevine uygun olarak tasarlanmış olmakla beraber onun daha uzun süre çalışmasını sağlamaktadır. Hidrofor pompaları; yaşam alanlarındaki su sistemlerinin kontrol edilmesini sağlamaktadır. Güvenlik ve koruma gibi kriterlerde de herhangi bir sorun yaşatmamaktadır.

Hidrofor Nasıl Çalışmaktadır?

Şebeke suyunun yetersiz kaldığı durumlarda otomatik olarak devreye giren hidrofor; kurtarıcı rolünü üstlenmektedir. Su tankında yer alan suyun hava basınçlandırılması ve uzak noktaya pompalandırılmasından sorumludur. Çalışma prensibi bu şekilde olmakla beraber yaşam alanlarındaki su sorunlarının çözülmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, birçok kişinin aklında hidrofor seçiminin nasıl yapılması gerektiğine dair sorular bulunmaktadır. Bir pompa türü olan hidroforun nasıl seçilmesi gerektiği ise tamamen ihtiyaçlar doğrultusunda belli olmaktadır. Pompanın suya istenilen yere gidecek basıncı vermesi gerekmektedir.


Hidrofor tankı; su tankı ve pompadan ibaret olan bir sistem değildir. Buna ek olarak, depo üzerine monte edilmiş yardımcı elemanlara sahiptir. Çek valf, manometre, basınç ve güvenlik anahtarı, seviye elektrotu ve selenoid vana; söz konusu yardımcı elemanlar olarak bilinmektedir.

Hidrofor Kullanımının Riskleri Nelerdir?

Hidrofor; yaşam alanlarındaki su basıncı sorununu çözmesinin yanı sıra kullanım noktasında da bazı riskler taşımaktadır. Sürekli çalışmasının yanı sıra gerekli olduğu hallerde devreye girmemesi, gerektiğinden fazla devreye girmesi, motorun aşırı yüklenmesi, debinin azalması, su basmaması gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Elektrik ve basınç ile çalışan hidrofor için bu tip sorunların ortaya çıkması son derece doğaldır. Bu noktada, gerekli bakım işlemlerini yapan ve güvenlik önlemlerini alanların bu tip sorunlarla karşılaşmayacağını ifade etmek gerekir.


Hidrofor pompaları ile ilgili herhangi bir sorunun yaşanıp yaşanmayacağını belirleyen detayların başında elektrik panoları gelmektedir. Elektrik panosu bakımının asla ihmal edilmemesi gerekir. Aynı zamanda, hidrofor tankı düzenli olarak kontrol edilmelidir. Tankın içerisindeki havanın boşalmasından dolayı bazı sorunlar yaşanabilir. Buna ek olarak, hidrofor satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bina yüksekliği, daire sayısı, deponun yeri gibi kriterler bu noktada belirleyici olmaktadır.

Ürün Görselleri
Hizmet Bölgelerimiz

Tekirdağ hidrofor, süleymanpaşa hidrofor, çorlu hidrofor, çerkezköy hidrofor, kapaklı hidrofor, ergene hidrofor, hayrabolu hidrofor, malkara hidrofor, marmaraereğlisi hidrofor, muratlı hidrofor, saray hidrofor, şarköy hidrofor

Kırklareli hidrofor, babaeski hidrofor, lüleburgaz hidrofor, demirköy hidrofor, kofçaz hidrofor, pehlivanköy hidrofor, pınarhisar hidrofor, vize hidrofor

Edirne hidrofor, keşan hidrofor, enez hidrofor, havsa hidrofor, ipsala hidrofor, lalapaşa hidrofor, meriç hidrofor, uzunköprü hidrofor, süloğlu hidrofor

İstanbul hidrofor, silivri hidrofor, büyükçekmece hidrofor, beylikdüzü hidrofor, esenyurt hidrofor, çatalca hidrofor

İletişim Adreslerimiz: İletişim

Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/nihat.besli55

Whatsapp
Hemen Ara