Kaplin ve Çeşitleri

Kaplin ve Çeşitleri

Kaplin

Kaplin; döner bir ekipman sayesinde edinmiş olduğu gücü başka bir dönen ekipmana iletmekle yükümlü olan araçtır. Bir başka deyişle, hem güç aktarım hem de güvenlik ekipmanı olarak işleve sahiptir. Coupling olarak geçen kaplin; farklı boyutlarda üretilmektedir. Bu noktada, yerleştirileceği noktaya göre kaplin çeşitleri arasında seçim yapılmalıdır. Kaplin; torktan üretilmektedir. Belirli bir torktan üretilmesinin farklı sebepleri bulunmaktadır. Her şeyden önce, gücü yeterli bir seviyede iletmesi ve muhtemel sıkışma durumlarında kendisini parçalayarak sistemin görebileceği zararı en aza düşürmesi söz konusu olmaktadır.

Kaplin ve Çeşitleri Hangi Malzemeden Üretilmektedir?

Günümüzde birçok farklı kaplin çeşidi bulunmaktadır. Buna ek olarak, kaplin çeşitleri; birçok farklı malzemeden üretilmektedir. Çelik ve paslanmaz çelik başta olmak üzere kompozit, alüminyum, döküm, plastik gibi malzemelerden üretilen kaplinlerin seçiminde de üretilmiş olduğu malzeme belirleyici olmaktadır. Bir başka deyişle, kaplinin monte edileceği yere göre hangi çeşidinin ve hangi malzemeden yapılmış olanının kullanılacağına karar verilmektedir. Kaplin lastik seçimi ise torka bağlı olarak yapılmaktadır. Aynı zamanda, torka bağlı olarak sertlik derecesi belirlenmektedir.

Kaplin ve Çeşitlerinin Görevleri

  • Her şeyden önce, millerdeki kaymayı belirli ölçülerde kapatmakla yükümlüdürler.
  • Millere gelmiş olan yükleri engellerler. Bunun yanı sıra, bazı durumlarda yükleri üzerlerine alırlar.
  • Gürültüyü itfa etmek
  • Hangi sistemde kullanılıyorsa o sistemin sigortası olmak
  • Motordan, milden almış olduğu döner hareketin diğer şafta iletilmesini sağlamak
  • Sistemde bulunan vibrasyonu kaplin lastiği kullanarak belirli bir ölçüde itfa ettikten sonra motora veya diğer ekipmanlara iletilmesini engellemek.

Kaplin Çeşitleri Nelerdir?

Kaplinlerin birden çok çeşidinin olduğunu söylemiştik. En çok bilinenleri arasında A tipi, B tipi, H tipi, yıldız, dişli, disk, körüklü, zincir, manyetik, hidrolik kaplin bulunmaktadır.

Kaplin Seçimi ve Montajı Nasıl Yapılır?

  • Kaplin için en uyumlu tork seçilmelidir.
  • Montajı sırasında eksenel, yatay ve açısal kaçıklık dikkate alınmaktadır.
  • Eksenler birbirine paralel olmalıdır.
  • Kaplinin yeri düzgün ayarlanmalıdır.

Kaplin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kaplin veya parçalarında herhangi bir kırık, yağ ve kir, aşınma, yağ kaçağı olup olmadığı özenli bir şekilde kontrol edilmelidir.

Ürün Görselleri
Hizmet Bölgelerimiz

Tekirdağ kaplin, süleymanpaşa kaplin, çorlu kaplin, ergene kaplin, çerkezköy kaplin, kapaklı kaplin, malkara kaplin, saray kaplin, hayrabolu kaplin, şarköy kaplin, muratlı kaplin, marmaraereğlisi kaplin

Kırklareli kaplin, lüleburgaz kaplin, babaesk kaplin, vize kaplin, pınarhisar kaplin, demirköy kaplin, pehlivanköy kaplin, kofçaz kaplin

Edirne kaplin, keşan kaplin, uzunköprü kaplin, ipsala kaplin, havsa kaplin, meriç kaplin, enez kaplin, süloğlu kaplin, lalapaşa kaplin

İstanbul kaplin, silivri kaplin, çatalca kaplin, beylikdüzü kaplin, büyükçekmece kaplin, esenyurt kaplin

İletişim Adreslerimiz: İletişim

Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/nihat.besli55

Whatsapp
Hemen Ara